Print Page | Close Window

Kabenin İçinin Tek fotoğrafı

Printed From: Vesiletunnecat
Category: GENEL FORUM
Forum Name: Serbest Kürsü
Forum Description: Konu serbest
URL: http://www.vesiletunnecat.com/forum/forum_posts.asp?TID=152
Printed Date: 30-03-2023 at 16:07


Topic: Kabenin İçinin Tek fotoğrafı
Posted By: yilalp
Subject: Kabenin İçinin Tek fotoğrafı
Date Posted: 01-01-2009 at 21:50
skerlerin koruma halkaları

http://imageshack.us/ -
 Pakistan Devlet Başkanı Müşerref’e Kabe’nin içi gezdirildiği anda çekilen resim...Senede bir defa kralın hac zamanında Kabe içini süpürdüğü ve gül suyu ile yıkadığı zamanda çekilmiş bir resim...

http://imageshack.us/ -


Kabe’yi ilk inşa ettirenin Hz.İbrahim olduğu bilinmektedir. Yapı olarak 145 metrekarelik bir alana sahiptir. Yüksekliği 16 metredir. 630 yılında yüksekliğinin bundan daha az olduğunu Mekke’nin fetih günü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV), damadı Hz. Ali’yi omuzlarına çıkarıp onun da Kâbe’nin üzerindeki putları aşağı indirip kırdığına dair rivayet edilen hadisten anlıyoruz.

İslamiyetten önce de Araplar tarafından kutsal sayılan Kabe’de putlar bulunmaktaydı. Mekke’nin fethinden sonra (630) putlar atılmıştır. Yezid ve İbn-i Zübeyr savaşında Kâbe mancınık atışından isabet alarak yıkılmış ve yanmıştı. İbn-i Zübeyr Kâbe’yi yıkıp yeniden inşa etti. Mervan döneminde ise Kâbe eski haline döndürüldü.

Kanuni tarafından onarılan Kabe, 5. onarımını I. Ahmed döneminde görmüş, IV. Murad döneminde yine sel baskını sonucu yıkılmış ve hemen onarılmıştır. Kabe’nin içinde 9 adet oyma, 1 adet altın kabartma Ayet, işlemeli tahta bir sandık, oymalı ve içinde tütsü yakılan tarihi bir ocak, metal zemzem testileri ve kandiller bulunuyor.

19.Kasım.2007


-------------
AlpAslAnReplies:
Posted By: Fırtına
Date Posted: 17-01-2009 at 13:05
Paylaşım için teşekkür ederim...

-------------

Bir deli rüzğar olurum alırım seni burdan kaybolurumPrint Page | Close Window